Nezabudnuteľná dovolenka v Oščadnici !

Kysuce a okolie

 

Snow Paradise - Veľká Rača - Oščadnica

Medzinárodné lyžiarske stredisko Snow Paradise  Veľká Rača Oščadnica sa nachádza na Kysuciach, v pohorí Kysucké Beskydy. Poloha strediska je veľmi zaujímavá, pretože sa nachádza v blízkosti hraníc s ČR a PL, takisto aj prístup do strediska je bezproblémový a  počas zimy bezpečne udržiavaný. Najväčšou prednosťou strediska je jeho rozloha a dispozícia v troch rôznych, navzájom lyžiarsky prepojených lokalitách - Dedovka, Marguška a Lalíky. Nachádzajú sa tu zjazdovky všetkých náročností, takže si tu dobre zalyžujú všetci od začiatočníkov až po najnáročnejších lyžiarov. Na spestrenie lyžovačky je možné požičať si skifox alebo zažiť adrenalín na bobovej dráhe, ktorá je najväčšou atrakciou v stredisku. Samozrejme v našej ponuke nechýba ani večerné lyžovanie.

K dispozícii je takmer 14 km pravidelne upravovaných zjazdoviek, všetky sú zasnežované technickým snehom. Počet zjazdoviek: 13, z toho 7 modrých (ľahká náročnosť), 4 červené (stredne ťažká), 2 čierne (ťažká). Vyznávači bežeckého lyžovanie si tiež prídu na svoje, nachádzajú sa tu bežecké trasy - Stopa zdravia v dĺžke 1, 3 a 5 km. Nástup na uvedené trasy je od vrcholovej stanice sedačkovej lanovky v Dedovke.

 

Kalvária Oščadnica

Kalvária v Oščadnici patrí medzi "povinné" pamiatky Oščadnice. Cesta na kalváriu je lemovaná reliéfami  zastavení krížovej cesty. Už niekoľko desiatok rokov sa v nedeľu po sviatku Nanebovzatia Panny Márie 15.8., koná Kysucká púť veriacich na Kalváriu, jediná v našom regióne.

Kaštieľ Oščadnica

Kysucká galéria vznikla v roku 1981 na základe iniciatívy priaznivca výtvarného umenia JuDr. Antona Blahu a dvanástich výtvarných umelcov, rodákov a priateľov Kysúc, ktorí v roku 1975 usporiadali výstavu “Pozdrav umelcov rodnému kraju“ a 66 diel z výstavy venovali ako základinu galérie. Pre verejnosť boli prvé stále expozície slávnostne sprístupnené 27. novembra 1981 v oščadnickom kaštieli, ktorý sa stal na desaťročie jediným sídlom galérie.

Slovenský orloj

Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Celý návrh od akad. sochára Lovišku bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.         Šesť bronzových plastík, ktoré sú  umiestnené vo výklenkoch orloja: z najstaršieho obdobia je to knieža Pribina, kráľ Svätopluk, z 19. storočia sú to kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr, z 20. storočia je to Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka.

Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke

Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke je stálou expozíciou v prírode, ktorá patrí medzi najrozsiahlejšie na Slovensku.
Expozícia obsahuje 34 obytných, hospodárskych, spoločenských, technických a sakrálnych stavieb.

Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa  patrí  medzi  najstaršie  kultúrne pamiatky na Kysuciach.  Okolnosti  stavby  kaštieľa sú  zatiaľ  dosť  nejasné.  Poznatky  z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia. V kaštieli je známa expozícia s Kysuckým mamutom.

Budatínsky zámok

Budatínsky zámok  sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Sídli v ňom Považské múzeum.

Oravský hrad

Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku nachádzajúci sa v obci Oravský Podzámok. Je to výrazná dominanta oravského regiónu, patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska. Hrad je sprístupnený verejnosti denne od mája do marca.

Strečniansky hrad

Strečniansky hrad  sa nachádza 7 km od Žiliny (smer Martin) na 103 m vysokom brale nad riekou Váh. V roku 1994 sa na hrade Strečno točil americký film Dračie srdce, v origináli Dragonhearth. Hrad bol aj domovom veľmi významnej osobnosti v slovenských dejinách, Žofie Bosniakovej. Žofia bola manželkou Františka Vesseléniho. Zomrela ako 35 ročná, a 45 rokov po jej smrti bolo jej telo nájdene neporušené, aj keď nebola ani mumifikovaná, ani vopred balzamovaná. Preto si mnohí ľudia začali myslieť, že Žofia bola svätica. Jej telo bolo vystavené v kostole v Tepličke nad Váhom. Na 1.4. 2009 ju psychický narušený muž zo Žiliny kompletne spálil, a tým zničil veľmi cenné historické dedičstvo. V apríli 2012 boli na Strečnianskom hrade opäť uložené jej umelecky reštaurované pozostatky. V roku 2012 bude pod hradom vybudovaná replika stredovekej dediny.

Korňanský ropný prameň a kamenné gule

Región Kysúc s rozlohou 936 km2 je z hľadiska atraktívnych objektov neživej prírody chudobný oproti iným regiónom Slovenska. Nachádzajú sa tu však ojedinelé prírodné zaujímavosti, ktoré si zaslúžia pozornosť, pretože nikde inde sa na Slovensku nenachádzajú. Je to prírodná pamiatka Korňanský ropný prameň a kamenné gule.

Kontakt

Folk Hause

viera.travel@gmail.com

Oščadnica 1355
02301
Slovenská republika

+421 950 184 620

Vyhľadávanie

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode